بتن مسلح گرافین

مقاومت دو برابر، دوستار محیط زیست

بتن مسلح گرافین

دانشمندان بریتانیایی راهی برای ترکیب کربن الیافی (Graphene) در بتن کشف کرده اند که به طور قابل توجهی باعث افزایش مقاومت بتن می گردد. به گفته محققان دانشگاه اکستر (University of Exeter)، بتن مسلح گرافین از لحاظ استحکام بیش از دو برابر و از لحاظ مقاومت در برابر نفوذ رطوبت بیش از چهار برابر قوی تر از بتن های موجود می باشد.

در این روش دانشمندان از فناوری مهندسی نانو برای معلق سازی قطعات نازک گرافین در آب استفاده می‌کنند که در زمان مخلوط کردن بتن در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرآیند به مصالح کمتری نسبت به فرآیند تولید سنتی و مرسوم تولید بتن احتیاج دارد که این امر باعث کاهش محسوس carbon footprint ناشی از تولید بتن می گردد که درنتیجه نه تنها منجر به تولید بتنی قوی تر بلکه محیط زیست دوست تر نیز گردیده است.

ساختار گرافین
گرافین از یک لایه اتم‌های کربن با آرایش ۶ وجهی ساخته شده است. منبع عکس: دانشگاه منچستر

Monica Craciun، استاد مهندسی دانشگاه اکستر، معتقد است که این نوآوری، “یک تغییر تمام‌ عیار” برای معماری و صنعت ساختمان خواهد بود. به گفته وی این نوع بتن ها نه تنها مقاوم و بادوام ترهستند، بلکه در برابر نفوذ رطوبت نیز به مراتب مقاوم تر می باشند که این موضوع استفاده از آن را به طور منحصر به فردی برای ساخت ‌و ساز در مناطق حساس که دسترسی دشواری دارند، مناسب می‌ سازد.

وی می افزاید: “با این حال، شاید مهم‌تر از همه این باشد که با استفاده از گرافین ما می‌توانیم میزان مصالح و مواد مورد نیاز برای تولید بتن را تا حدود ۵۰ درصد کاهش دهیم که این مسئله منجر به کاهش قابل‌ توجه – ۴۶۶ کیلوگرم در هر تن – انتشار کربن می‌گردد.”

این طیف بی نظیر از کارکردها و ویژگی‌های این بتن منحصر به فرد، گامی مهم در تشویق صنعت ساختمان سازگار با محیط ‌زیست در سراسر جهان است.

گرافین که از یک لایه از اتم‌های کربن ساخته شده یکی از قوی‌ترین مواد شناخته ‌شده در علم مواد است که دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می باشد. این ماده شفاف بوده و به شدت رسانای گرما و الکتریسیته است.

به گفته Dimitar Dimov، یکی دیگر از اعضای تیم تحقیقاتی دانشگاه اکستر، بتون مسلح گرافین پتانسیل ایجاد یک انقلاب شگرف در صنعت ساخت‌ و ساز را دارد.

او می افزاید: “این تحقیق بسیار حائز اهمیت است چرا که می توان آن را در زمینه تولید و ساخت و ساز در مقیاس بزرگ به کار برد. این صنعت نه تنها باید در کارگاه ها مدرنیزه شود، بلکه باید با استفاده از مواد جدید نیز به روز رسانی و نوآوری گردد.”

یافتن روش‌های سبز و پاک در تولید، یکی از گام های حیاتی در راستای کاهش انتشار کربن در سراسر جهان است و تولید بتن گرافین ما را تا حد زیادی برای رسیدن به این هدف یاری می‌کند. هر چند این گام اول است، اما گامی مهم در مسیر ایجاد یک صنعت ساخت‌ و ساز دوستار محیط زیست برای آینده می باشد.

امتیاز کاربران: ۳٫۳۵ ( ۲ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *