خانه فرهنگ رایزن

نیاوران. تهران

خانه فرهنگ رایزن

رایزن

خانه فرهنگ رایزن با معماری زیبا و اجرای شگفت انگیز گروه معماری و فرهنگی سروستان (مانلی افشنگ و  مهفام کوشش ) در خیابان نیاوران تهران واقع شده است. کارفرمای پروژه موسسه فرهنگی و معارف رایزن بود به همین دلیل نام رایزن برای این مکان انتخاب شده است. این بنا به گونه بسیار جالب و خلاقانه ای مرمت و بازسازی شده و یک فضای مدرن تبدیل شده است که طراحی فضای سبز و مبلمان و محوطه آن این بنا را به یک فضای دلچسب و صمیمی برای گذراندن اوقاتی خوش برای افراد تبدیل کرده است .

رایزن

موضوع پروژه

طراحی و اجرای معماری، معماری داخلی، استحکام بخشی و محوطه سازی بنای قدیمی با قدمت ۸۰سال در زمینی به وسعت ۷۰۰متر مربع با متراژ کل طراحی و اجرا ۱۰۰۰مترمربع. در هیاهوی زمانه ما، فضاهای مدرن بسیاری شکل می گیرند که تکنولوژی برتر قرن را به نمایش می گذارند و بسیار شگفت انگیزند اما، در این پروژه، پاتوقی ساختیم که کمی آهسته و آرام، در کنار صدای آب روان و صدای چکاچک برگ ها به گفتگو بنشینیم و هیاهو را به انتظار بگذرانیم. خواسته های متعدد کارفرما برای دستیابی به برنامه های درخواستی، زمان محدود برای طراحی و اجرای پروژه، فصل سرما در پیش رو و بودجه مشخص از سوی کارفرما چالشی ایجاد کرد که برنامه ریزی، خلاقیت، تجهیز و شروع کار به یکباره در هم آمیخت. دستیابی به تلفیق فضای فرهنگی با رویکرد ایجاد فضای سبز و دلباز، در کنار ارائه محصولات هنری و موسیقی، ایجاد فضای خودمانی با مقیاس دوست داشتنی، استفاده از مصالح ساده و آشنا در کنار طراحی سیستم های تاسیساتی نوین و سازه موردنیاز، فرآیند چند سویه ای بود که در تمام مراحل پروژه، با بازنگری های همزمان، در زمان کوتاهی میسر گردید. سازمان فضایی موردنیاز ما در طرح، براساس سلسله مراتب فضایی عملکردی و توجه به هویت بخشی هر گوشه از فضا شکل گرفت.

رایزن

در قدم اول ورودی به مثابه کوچه فرعی با طراحی کفسازی خاص، سقف نیمه بسته، ایجاد ورودی زاویه دار به کافه گلخانه، محل مکث و تجمع در پرده اول ورود مهمانان در تلفیق با فضای سبز در کنار آبنما و شفافیت دیوار اضافه شده به کتابفروشی، انگیزه ای برای ادامه مسیر تا حیاط مکث دوم  (میدانچه) شکل گرفته است. حیاط دوم مکانی برای گفتگو، مکث، برپایی برنامه های خاص و انتخاب مسیر طراحی شد. و از وجود تک درخت افرای قدیمی در مرکزیت این حیاط ، برای ایجاد نقطه گرهی خاص استفاده شد. دسترسی به مجموعه ای از این حیاط مربع به سمت سرسرای ورودی و گالری چندمنظوره به طور مجزا طراحی گردید که سیرکولاسیون گردش داخلی مجموعه را به خوبی میسر می کند. انتخاب مکان پلکان،  ابعاد فضای مقابل ورودی و فضای صنایع دستی و راهروی رسیدن به رستوران بام، با ایده حرکت و مکث آزادانه و به وجود آمدن محورهای دید جذاب در طرح پیش بینی شد و سقف ها و دیوارها بر این اساس اجرا گردید. جداره های باز و بسته و پرسپکتیو های دید آزاد در فضای نیمه باز بام، با توجه به چشم انداز فضای سبز حیاط ها و خیابان نیاوران طراحی شد تا فضای دلچسبی برای همه فصول به وجود آید.

ketabkhane rayzen

رویکردهای انتخاب شده از سوی مشاور

 • توجه به تحمل ساختمان قدیمی در بارگذاری جدید (استحکام بخشی بنای قدیمی)
 • تلفیق برنامه فیزیکی با الگوی معماری بنای اولیه
 • سیرکولاسیون تفکیک شده در بخش خدماتی و عمومی پروژه
 • اجرای تاسیسات الکتریکال بصورت کف خواب و مکانیکال به صورت نمایان و پرهیز از تخریب دیوارها
 • اهمیت نقاط مکث و محورهای حرکتی و بصری موردنیاز برای ایجاد جذابیت گردش در فضا
 • استفاده ازمصالح آشنا و موجود منطقه
 • استفاده از الگوی حجمی سقف های شیروانی برای پدید آمدن سقف جدید گلخانه در ترکیب با درختان موجود
 • طراحی مبلمان portable با الگو تغییرپذیر با توجه به اجاره ای بودن ملک
 • حفظ گنجه ها و اجاق دیواری های قدیمی در پشت پنل های جدید
 • استفاده دکوراتیو از دیوارهای آجری اولیه
 • حفظ تزیینات خانه قدیمی ( گچبری، شیشه های رنگی، درهای قدیمی)

رایزن

رایزن

بیوگرافی بنا

معمار: مانلی افشنگ، مهفام کوشش (گروه معماری و فرهنگی سروستان)

سازه: مهندس کاظمی نیا و همکاران

کارفرما: موسسه فرهنگی معارف رایزن

محل اجرا: تهران، نیاوران

مساحت زیربنا: ۱۰۰۰ مترمربع

مدت ساخت: ۶ماه

سال ساخت: ۱۳۹۶

مجله اینترنتی معماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *