اولین شغل های عجیب هفت نفر از معماران مشهور

اولین شغل های عجیب هفت نفر از معماران مشهور

ارشدیت در حوزه معماری بسیار مهم است. اگرچه این موضوع همواره دستمایۀ طنز هایی دربارۀ حقوق و مزایا می باشد، درآمد در این حوزه به نسبت بالاست. البته درصورتیکه شما چند دهه سابقۀ کار داشته باشید. حتی یارک اینگلز (Bjarke Ingels)، نابغۀ فنآوری، تولید کنندۀ ویدیو، یکی از عوامل ساخت مستند های بینظیر Netflix ، و پایه گذار شرکت Ultra-contemporary BIG ، هم هزار سال سن ندارد. Dane در ۴۲ سالگی، ۹ سالِ کامل از مارک زوکربرگ بزرگتر است. در نتیجه، بنظر عادی میرسد که قبل از اینکه یک معمار مشهور بشوید بتوانید یک زندگی ثروتمند را داشته باشید. بسیاری از موفق ترین معماران جهان کار خود را در زمینۀ کاملا متفاوتی آغاز کرده و در ابتدا شغل های عجیب داشتند. اگر هنوز شغل مورد علاقۀ خود را پیدا نکرده اید، مطلب زیر دربارۀ اولین شغل های عجیب برخی از معماران مشهور می تواند به شما کمک کند.

آلوار آلتو

آلوار آلتو

مغز متفکر فنلاندی، تحصیلات معماری خود را در سال ۱۹۱۶ در دانشگاه فنآوری هلسینکی آغاز کرد. قبل از اینکه بتواند فارغ التحصیل شود، مدرکش به علت جنگ داخلی فنلاند به تعویق افتاد. آلتو به ارتش سفید پیوست و در نبردی قاطع در Tampere جنگید. بعد از پایان تحصیلاتش، او فورا به سراغ طراحی نرفت. در سال ۱۹۲۲ بصورت رسمی عضو ارتش شد و در اردوگاه افسری Hamina آموزش های لازم را گذراند. اولین پروژۀ خارج از ارتشِ آلتو، پروژۀ خانۀ پدریش بود.

تادائو آندو

معمار خود آموختۀ ژاپنی، در ابتدای نوجوانی بعنوان رانندۀ کامیون مشغول به کار شد و سپس یک بوکسور حرفه ای شد. در سن ۱۷ سالگی وقتی با برادرش برای مسابقات بین المللی بوکس مسافرتهایی کرد، به معماری علاقه مند شد. آندو هتل مجلل Frank Lloyd Wright در توکیو را بسیار تمجید کرد و همین امر در نهایت موجب شد تنها ۲ سال بعد از اتمام دورۀ دبیرستان، بوکس را کنار بگذارد و مشغول طراحی شود.

دانیال لیبسکند

دانیال لیبسکند یهودی الاصل لهستانی، در تمام دوران جوانی خود هنرمند و اهل موسیقی بود. در نوجوانی یک نوازندۀ آکاردئون تمام عیار بود و در سال ۱۹۵۳ در تلویزیون لهستان به اجرا پرداخت. در سال ۱۹۵۹ خانوادۀ او به نیویورک مهاجرت کردند و همین امر مسبب علاقۀ او به معماری گشت.

آی. ام. پی

پی در سال ۱۹۳۵ از چین به آمریکا مهاجرت کرد تا در رشتۀ معماری تحصیل کند. پس از دریافت مدرک کارشناسی در زمینۀ معماری از موسسۀ فنآوری ماساچوست در سال ۱۹۴۰ عضو کمیتۀ تحقیقات دفاع ملی شد. او به آمریکا کمک کرد تا فن آوری سلاح را توسعه دهد. در جنگ جهانی دوم، پی بیش از دو سال را با سازمان دولتی گذراند و بعد به طراحی بازگشت. اگرچه اطلاعاتی کمی دربارۀ زمانی که پی در کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی (NDRC) گذراند در دسترس است، شایعات مبنی بر این است که یکی از اعضای کمیته سعی داشت پی را با این جمله که ” اگر ساختن را بلدی، خراب کردن را هم می دانی” قانع کند که عضو آن موسسه شود.

فرانک گری

در سال ۱۹۴۷ خانوادۀ فرانک گری از کانادا به لس آنجلس، کالیفرنیا مهاجرت کردند. برای گذران زندگی، گریِ جوان مجبور بود راننندۀ تحویل بار شود و همزمان در دانشکدۀ شهر لس آنجلس مشغول به تحصیل شود. بعد از اینکه توانست برای تحصیل خود در مقطع کارشناسی پول کافی جمع آوری کند، مسیر زندگی خود را تغییر داد. ” من گویندگی رادیو را امتحان کردم که در آن خیلی هم موفق بودم. مهندسی شیمی را امتحان کردم و در آن خوب نبودم و علاقه ای هم به آن نداشتم. و بطور کاملا اتفاقی، در چند کلاس معماری شرکت کردم.” در سال ۱۹۵۴ او از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی با مدرک کارشناسی معماری فارغ التحصیل شد.

رم کولهاس

کولهاس هم معمار و هم نظریه پرداز در این زمینه است. قبل از شروع تحصیلات معماری خود در آموزشگاهِ انجمن معماری لندن، یک نویسندۀ نوپا و تازه کار بود. بعد از روزنامه نگاری برای Haagse Post ، کولهاس در نوشتن فیلمنامۀ یک فیلم هلندی با عنوان “بردۀ سفید” همکاری کرد. او سپس بهمراه Rene Daalder مشغول نوشتن متن شگفت انگیزی بنام “برج هالیوود” برای کارگردان مشهور آمریکایی Russ Meyer شد. تا سال ۱۹۷۵ کولهاس دفتر معماری کلان شهری را پایه گذاری کرد و شروع به نوشتن ” نیویورکِ وهم آلود” هم نمود.

نورمن فاستر

فاستر اغلب دوران جوانی خود را در منچستر گذراند. بعد از ترک دوران ابتدایی خود در سن ۱۶ سالگی، او در دفتر خزانه داری منچستر شروع به کار کرد و سپس در خدمات ملی ثبت نام کرد و در نیروی هوایی سلطنتی مشغول بکار شد تا در نهایت از آنجا اخراج شد. او همۀ این مراحل را تا سن ۲۱ سالگی و طی سالهای ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۱ انجام داد و در دانشگاه معماری منچستر ثبت نام کرد. پس از فارغ التحصیلی، او برندۀ بورس Henry برای ادامۀ تحصیل در دانشگاه Yale شد که بهمراه Richard Rogers برای تحصیل به آنجا رفت و موفق به کسب مدرک شد.

 

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن