ویلای۳۰ کاج اصفهان

نگاهی اجمالی به ویلای۳۰ کاج اصفهان

نگاهی اجمالی به ویلای۳۰ کاج اصفهان

ویلای۳۰ کاج اصفهان دارای ۱۵۰ متر مربع زیربنا در زمینی به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع قرار گرفته است. ۳۰ کاج حدودا ۳۰ ساله در محوطه باغ با نوع هرس خاص خود نظر هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کنند. ویلای ۳۰ کاج در حقیقت بازسازی یک پروژه مسکونی در حومه شهر اصفهان می باشد. نام این پروژه برگرفته از ۳۰ درخت کاجی که در محوطه این ساختمان قرار دارند می باشد. در این بنا درختان کاج به وضوح در اولویت هستند به نحوی که تمامی مسیرهای تردد با محوریت این ۳۰ درخت کاج ساخته شده اند. این مسیرها که در بینا بین درختان کاج به هم دوخته شده اند ساختار ویژه محوطه و تردد درون باغ را شکل داده اند.

ویلای سی کاج

شماره ۳۰ عدد قابل توجهی در ادبیات اساطیری پارسی به شمار می‌آید. از این رو، عارفان و شاعران ایرانی، داستان‌های افسانه‌ای و اشعاری با محوریت عدد ۳۰ نوشته‌ اند که معروف ‌ترین آن داستان سیمرغ سروده شده توسط شاعر معروف پارسی، عطار نیشابوری است. به گمان بسیاری این موضوع اساطیری در معماری ویلا و طراحی فضای باغ آن تاثیر گذاشته و همانند سیمرغ  داستان، هر یک از درختان کاج به عنوان یک موجود زنده در باغ در نظر گرفته شده اند که در مجموع و دست به دست هم سی کاج را در قالب روح واحد این بنا تشکیل داده اند.

سیمرغ

یک دو سه سازه

با کمی تامل به نظر می رسد که هدف اصلی طراحی، بیشتر نمایاندن محوطه به همراه ایجاد چشم اندازی زیبا برای ساختمان بوده است که این امر می تواند نشانگر تأکید معمار بر فضای خاص محوطه این بنا و مهم جلوه دادن زیست بوم طبیعی بوده باشد.خطوط طراحی محیطی در کف سازی این ویلا دو گونه میباشد. اولین نوع خطوط مجاور دیوار که بین ستون های دیوارهای قدیمی در حرکت هستند وخطوطی سخت و با زوایای ۹۰ درجه طرف کف سازی را می سازند و دوم خطوطی بر اساس امتداد و اتصال کاج ها به یکدیگر.

اصفهان

معماری این ویلا با هدف ایجاد فضایی دعوت کننده و مهمان پذیر، دارای چشم انداز زیبای طبیعت بوده که این امربا بهره گیری از وجود درختان کاج محوطه، به عنوان عنصری که پدید آورحریم خصوصی و پوشانندگی است به خوبی به چشم می خورد. به منظور بزرگ جلوه دادن فضای ویلا با حفظ فرم سقف شیروانی، ستون های قدیمی برداشته و با انتقال بار آنها روی فریم باکس های الحاقی، سازه ای جدید برای ساختمان ویلا طراحی شد که کاملا در امتداد خطوط کف سازی می باشد.

ویلای۳۰ کاج، اصفهان

  • طراح: دفتر معماری الشتر، حامد مرادی الشتر
  • محل اجرا: روستای حیدر آباد، خیابان گلستان
  • مشاور بازسازی سازه: علی کولیوند
  • جوایز: رتبه دوم نهمین جایزه معماری داخلی ایران، در بخش مسکونی، سال ۱۳۹۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *