ویلای شماره سی كرج

شهرک حمیدیه. منطقه کردان. کرج

ویلای شماره سی كرج

کردان

ویلای شماره سی در شهرک حمیدیه در حوالی منطقه کردان کرج در زمینی به مساحت ۲۸۰۰ مترمربع احداث شده است. با توجه به فاصله نه چندان دوری که ویلا از تهران دارد، درخواست کارفرما این بود که، اگر چه از ویلا برای اقامت های طولانی مدت احتمالا کمتر استفاده میشود، ولی فضایی ایجاد شود برای دور هم جمع شدن های خانواده، تا هر زمان که فرصتی دست دهد و می توان از هیاهوی شهر فاصله گرفت، حتی برای زمانی کوتاه، از این فضا استفاده شود.

ویلای شماره سی

ویلای شماره سی کرج

با توجه به ضوابط و قوانین ساخت و ساز در این منطقه، متراژ ساخت برای زمین مورد نظر حداکثر تا ۱۰۰ متر مربع سطح اشغال، مجاز اعلام شد و نهایتا طراحی ویلا نیز بر اساس همین محدودیت انجام گرفت.

ویلای شهرک حمیدیه

ویلاهای کردان کرج

ویلاهای مدرن ایران

ویلای شماره 30

نمای ترمووود

ایده اصلی طراحی، به یکی از ریشه ای ترین کارکردهای معماری یعنی سرپناه و یا shelter اشاره دارد. در مراحل آغازین روند طراحی، با توجه به این واقعیت که متراژ کم محدودیت جدی به نظر میرسید به نوعی پروسه طراحی بیشتر مسیرخلق یک سر پناه را به خود گرفته بود که همین موضوع نیز در مراحل تکمیلی طرح راهگشا بود. با پیش بردن ایده shelter  سقف کارکرد چندگانه ای پیدا کرده و به نوعی بخش عمده ای از پوسته ساختمان را شکل داده است. برای بخشی از نما که زیر این سرپناه قرار گرفته است، شیشه های پشت رنگ شده استفاده استفاده شده است که ویژگی آینه گون به خود می گیرد. این موضوع باعث شده است که گاه مرز بین پوسته بنا و طبیعت خیلی مرز پررنگ و جداکننده ای نباشد و به نوعی سعی شده است پوسته بنا امتداد و انعکاسی از طبیعت پیرامون باشد.

ویلای شماره 30

شهرک امیدیه کرج

ترمووود

نمای داخلی

ویلای شماره سی کرج

در سازه بنا، از سازه اسکلت فلزی استفاده شده است. از آنجا که این فرصت را ایجاد کند تا عضو های سازه ای سقف مقاطعی با سایز محدودتر داشته باشد تا بتوان ضخامت سازه پوسته سقف را هماهنگ با معماری، طراحی و تنظیم شود. با توجه به محدودیتهای متراژ بنا، در طراحی داخلی پروژه، سعی بر این بوده است که محوطه پیرامون پروژه، جزئی از فضای طبقه اصلی (همکف) باشد. سکوی چوبی پیرامون ویلا و استخر به داخل فضا امتداد پیدا می کند، سطوح کف فضاهای داخلی را شکل می دهد و ارتباط پیوسته ای بین درون و بیرون بنا ایجاد میکند که کارکرد و کاربری آن، وسیع تر از متراژ واقعی بنا می باشد.

مقاله معماری

ویلای کرج

ایده طراحی راه پله

امتیاز کاربران: ۲٫۹۵ ( ۱ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *