گنبد رایشتاگ

آلمان. برلین

گنبد رایشتاگ

رایشتاگ (پارلمان آلمان) در شهر برلین واقع شده است. این ساختمان از سال ۱۸۹۴ تا سال ۱۹۳۳ محل پارلمان آلمان بوده است. رایشتاک در سال ۱۹۳۳ به آتش کشیده شد و پس از آن دیگر مورد استفاده قرار نگرفت و در جریان جنگ جهانی دوم نیز صدمات بسیاری دید و گنبد آن از بین رفت.

مجلس قدیم آلمان
The Reichstag, battered and burned, after being bombed by the allies and shelled by the Russians. July 13, 1945 Berlin, Germany

پس از اتحاد آلمان غربی و شرقی مقرر گردید که مجلس آلمان دوباره به این محل انتقال پیدا کند. در سال ۱۹۹۲ مسابقه ای به منظور ارائه بهترین طرح بازسازی میان شرکت های معماری مطرح جهان برگزار گردید که در مرحله اول سه پروژه از سه معمار معروف به نامهای نورمن فاستر، سانتیاگو کالاتراوا و دو بروئن انتخاب گردید که در مرحله نهایی شرکت فاستر برنده و اجرای طرح به آن محول شد.

رایشتاگ

کار بازسازی رایشتاگ از سال ۱۹۹۵ به طور رسمی آغاز گردید. در طرح فاستر یک گنبد شیشه ‌ای با ویژگی های منحصر به فرد جایگزین گنبد تخریب شده (در جنگ جهانی دوم) قرار گرفت. این گنبد شیشه ای از چند نظر حائز اهمیت است. درخشش گنبد شیشه ای در هنگام شب به عنوان سنبلی از قدرت و توانایی مردم آلمان فدرال بر فائق آمدن بر مشکلات در دوران سختی به حساب می آید. آینه ‌های قرار گرفته بر روی مخروط میانی گنبد، روشنایی طبیعی و تصویر مردم (بازدیدکنندگان) که نمایانگر قدرت مجلس می باشند را به تالار نمایندگان منعکس می‌نماید. استفاده از شیشه در گنبد و وجود فضاهایی برای حضور دائمی مردم نیز این امر را تداعی می کند که همه امور در حکومت آلمان برای مردم شفاف و مردم حق نظارت دائم بر جلسات نمایندگان را دارا می باشند.

نورمن فاستر

علاوه بر زیبایی خیره کننده رایشتاگ، فرم خاص طراحی گنبد شیشه ای، مخروط میانی آن و بهره گیری از پنجره‌ های هوشمند سبب شده که سیستم تهویه هوای داخل تالار به طور کاملا طبیعی انجام گیرد. رایشتاگ برای تامین انرژی مورد نیاز خود از شبکه شهری جداست و تنها زمانی که مولدهای انرژی آن دچار مشکل شوند ساختمان برای تامین برق خود به شبکه شهری متصل می گردد. بخشی از برق رایشتاگ از طریق ۳۰۰ متر مربع پنل خورشیدی که بر روی بام جنوبی ساختمان واقع شده است صورت می گیرد. بخش دیگر تولید برق این ساختمان نیز از طریق بیوگاز (منبعی تجدیدپذیر) تامین می گردد. مولدهای انرژی این ساختمان هیچگاه از تولید انرژی باز نمی ایستند و مازاد برق تولیدی را نیز به شبکه برق شهری انتقال می دهند. همچنین آب گرم مورد نیاز این ساختمان از طریق استفاده از حرارت اضافی داخل ساختمان تامین می گردد.

آینه های گنبد رایشتاگ

اکوتک

در داخل گنبد دو رمپ مارپیچ با جهات مخالف که یکی برای بالارفتن بازدیدکنندگان و دیگری برای پایین آمدن آنها از سکوی فوقانی (که برای دیدن منظره اطراف شهر برلین طراحی شده) قرار دارد. از دیگر ویزگی های طراحی این سازه منحصر به فرد امکان مشاهده نمایندگان مجلس در هنگام سوار شدن به آسانسور دسترسی به بام می باشد.

رمپ گنبد رایشتاگ

اکوتک

گنبد رایشتاگ

گنبد
Illuminated glass dome on the roof of the Reichstag in Berlin in the evening

در اطراف گنبد شیشه ای قطاع هایی از نیمکره به صورت لوور که به سیستم هوشمند کنترل نور محیطی مجهز هستند قراردارند که خود را با حرکت خورشید تنظیم می نمایند. این لوورهای هوشمند همواره نور درون تالار را در حدی معین تنظیم می نمایند. به منظور تمیز کردن دائمی شیشه های گنبد در قسمت بیرونی آن ماشینی متحرک با قابلیت حرکت در جهات افقی و عمودی تعبیه شده است.

سقف گنبد

سقف گنبد

گنبد اکوتک

امتیاز کاربران: ۴٫۲۳ ( ۲ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *