۵ اپلیکیشن برتر در زمینه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده برای معماران

۵ اپلیکیشن برتر در زمینه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده برای معماران

اپلیکیشن معماری

ابزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده برای صنعت AEC (معماری، مهندسی و ساخت و ساز) در حال ارتقا و بهینه شدن هستند. با توجه به اینکه قیمت ها هم در حال کاهش هستند، دیگر دلیلی وجود ندارد که مهندسین، معماران و پیمانکاران برای به واقعیت پیوستن ایده های خود از انواع ابزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده استفاده نکنند.

تا چند سال قبل، ابزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده پدیده ای جدید و ناشناخته به حساب می آمدند و با گذر زمان به ابزاری تبدیل شدند که متخصصان این زمینه برای خلق، تجربه، و انتقال محتوا از آنها استفاده کردند. با ارائه تجربه جدیدی از طرح های معماری و همینطور محصولات و حوزه های مربوط به فضای ساخت و ساز، ابزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در حال تبدیل شدن به یک استاندارد صنعتی هستند که تعاملات سریع و فرصت تصحیح طرح توسط مشتریان و همکاران را امکانپذیر می سازند.

در حالیکه واقعیت مجازی محیط کاملا رایانه ای را خلق می کند، واقعیت افزورده عناصر مجازی را برای پوشش دنیای واقعی ارائه می دهد. به همین دلیل است که هنگام استفاده از فنآوری های مشابه، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده راه های مختلفی برای رسیدن به اهداف کاربران را ارائه می دهند. همچنین به نظر می رسد استفاده از ابزار واقعیت مجازی برای معماران مناسب تر باشد و ابزار واقعیت افزوده برای استفاده در ساخت و ساز مناسب تر هستند. اگرچه هر دوی این فنآوری ها بسیار محبوب شده اند، هنوز در مراحل اولیه قرار دارند. به منظور ارائه یک مرور کلیِ ساختاری از راه حل های جالب، ما ابزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده که در صنعت AEC (معماری، مهندسی و ساخت و ساز) کاربرد دارند را گردآوری کرده ایم.

۱- ARki

 

ARki

ARki یکی از خدمات تجسمی واقعیت افزوده برای مدل های معماری می باشد که فنآوری واقعیت افزوده را بوسیلۀ ارائه مدل های سه بعدی با سطوح چند گانه تعاملی برای طراحی و اهداف مربوط به عرضه، در زمینه معماری مورد استفاده قرار داده است.

ARki می تواند در هر دستگاه با سیستم اندروید یا آی او اس مورد استفاده قرار گیرد. و براحتی مدل های سه بعدی را با نقشه اشکوب ۲ بعدی موجود ترکیب می کند و در عین حال دارای عملکردهای تعاملی متعددی مانند تحلیل و بررسی سایه در زمان واقعی، و انتخاب مواد هم می باشد. کاربران می توانند دیدگاه مد نظر خود را هم بصورت فایل ویدئویی هم بصورت فرمت ۳ بعدی انتخاب و ذخیره کنند و سپس با چند کلیک آنرا از طریق ایمیل یا شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

۲- Storyboard VR

 

Storyboard VR

Storyboard VR یک ابزار نمونه سازی و تجسمی است که می تواند توسط معماران، متخصصان AEC (معماری، مهندسی و ساخت و ساز) ، هنرمندان، و سازندگان مورد استفاده قرار گیرد. این ابزار به کاربران اجازه می دهد طرح های دو بعدی را بکشند، تنظیم کنند، مورد اندازه گیری قرار دهند و در نهایت به آن جان ببخشند. خالقان Storyboard VR یعنی شرکت طراحی Artefact ، این ابزار را برای پروژه های واقعیت مجازی که روی آن کار می کردند ارائه دادند. آنها ابزار خود را برای نمونه سازی و تجسم واقعیت مجازی ایجاد کردند.

شما طرح های واضح و یا نقشه های محیط را با ابزار طراحی خود خلق می کنید و سپس آنها را در Storyboard VR بارگذاری می نمایید. بعد گزینه مورد نظر را انتخاب می کنید و یک پوستر می سازید. استفاده آسان به طراحان اجازه می دهد ایده های خود را به اشتراک بگذارند و در مراحل اولیه طراحی بازخوردهایی را دریافت کنند. Storyboard VR همچنین قابلیت ارائه اسلاید (صحنه های متوالی) را مانند نسخۀ واقعیت مجازی پاورپوینت را هم دارا است.

۳- Pair

Visidraft

Pair (با نام قدیمی Visidraft) از دید رایانه ای اختصاصی و فنآوری های واقعیت افزوده برای ساخت اپلیکشنی که به معماران اجازه دهد مدل های سه بعدی لوازم مصرفی و خانگی را با استفاده از آیفون یا آیپد طراحی کنند. کاتالوگ آنلاین مدل ها و نمونه های آنها اکنون در بیش از ۲۰۰ مورد از محصولات خانگی و مبلمان اداری از تولیدکنندگان Fortune 500 وجود دارد و هر روزه هم در حال افزایش است.

بعد از راه اندازی اپلیکش خود، شرکت متوجه شد درصد زیادی از رشد آنها از تولید کنندگان مبلمان و لوازم خانگی می باشد. موردی که Pair  را از بقیۀ ابزار واقعیت افزوده متفاوت می کند، تمرکز آن بر محصولات و مشتریان است. زیرا به کاربران اجازه می دهد تا بصورت فیزیکی در فضای سه بعدی محصول حرکت کنند طوری که تصور می کنند واقعا در منزل یا محیط کاری خود هستند.

۴- SmartReality

اپلیکیشن SmartReality

SmartReality یک اپلیکیشن موبایلی واقعیت افزوده است که از دوربین تلفن همراه استفاده می کند تا تعاملی بین مدل BIM و نقشه های چاپ شده مربوط به ساخت و ساز برای خلق تجسم سه بعدی پروژه ها ایجاد کند. این اپلیکیشن به کاربرن اجازه می دهد تا زووم کنند، با یک لمس لایه های ساختاری را ایجاد کنند، طی زمان در مراحل مختلف پروژه حضور داشته باشند، و تصاویر و ویدئو هایی از تجربیاتشان را ذخیره کنند. کاربران می توانند حساب کاربری جدایی برای بارگذاری نقشه های دو بعدی و مطابقت دادن نقشه های سه بعدی و مدل ها را داشته باشند.

اپلیکیشن SmartReality همچنین برای نسخۀ واقعیت مجازی ارائه شده توسط گروه JB Knowledge Labs R&D در دسترس می باشد. این نسخه به کاربران اجازه می دهد با استفاده از راه حل های واقعیت مجازی مانند Oculus Rift ، Samsung Gear ، و Google Project Tango درون مدل های ساختمانی حرکت کنند.

۵- Fuzor

Fuzor

Fuzor  یک اپلیکیشن در زمان واقعی است که با Revit ترکیب می شود. این ابزار از فنآوری که در اصل توسط Kalloc Studios برای طراحی بازی ارائه شده استفاده می کند و یک ارتباط دو جهتی زنده با Revit را امکانپذیر می سازد. این ارتباط به کاربران اجازه می دهد تا حرکت کنند، تجسم کنند، و به تفسیر و بررسی اطلاعات BIM بپردازند در حالیکه بطور همزمان می توانند بین این دو ابزار تفاوت هایی را هم مشاهده کنند. این ارتباط زنده چیزی است که به Fuzor  اجازه می دهد تا بلافاصله تغییرات انجام شده توسط فایل Revit را بروز رسانی و منعکس کند.

همچنین اندازه گیری های مختلف، تحلیل و بررسی برخورد، تحلیل و بررسی نور، فیلتر های وضوح و رنگ، برش های مقطعی و بین مقطعی، حرکت کردن درون ویدئو با اطلاعات BIM را هم مورد پشتیبانی قرار می دهد. برای همکاری با سایت های ساخت و ساز، BIM Solution از دستگاه های تلفن همراه با استفاده از تجسم طراحی BIM از طریق گوگل درایو یا Dropbox پشتیبانی می کند. Fuzor همچنین Revit ، Archicad ، Rhinoceros 3D ، Navisworks ، SketchUp ، و فایل های DS3 را مورد پشتیبانی قرار می دهد.

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *