ساخت آجر نسوز با استفاده از ادرار

مصالح ساختمانی دوستدار محیط زیست

ساخت آجر نسوز با استفاده از ادرار

ساخت آجر نسوز با استفاده از ادرار انسان پروژه ای است که سوزان لامبرت با موفقیت آن را به انجام رسانده است. سوزان لامبرت، پژوهشگر دانشگاه کیپ تاون، از ادرار انسان یک ماده ساختمانی کاملا بازیافت پذیر ساخته که در دمای اتاق سخت می شود و قابلیت استفاده به عنوان جایگزینی برای آجر نسوز را دارا می باشد.

لامبرت، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران، با استفاده از ضایعات انسانی و باکتری ها، ساخت آجر مشابه با آجر نسوز را که می تواند در ابعاد، اشکال و مقاومت های مختلف تولید شود را با موفقیت ساخته است.

او معتقد است که این آجر زیستی می تواند به عنوان یکی از مصالح ساختمانی جدید یک جایگزین تمام عیار برای آجرهای سنتی که در دمای بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد تولید و باعث انتشار مقادیر زیادی دی اکسید کربن می شوند گردد.

لامبرت می افزاید: “من پتانسیل بسیار بالایی برای تولید انبوه این محصول می بینم و بی صبرانه منتظر عملی شدن این موضوع در دنیای خارج از آزمایشگاه می باشم.”

تازه های ساختمان

فرآیند مورد استفاده ته نشینی کربنات میکروبی (microbial carbonate precipitation) نامیده می شود، که دیلون راندال سوپروایزر خانم لامبرت در دانشگاه کیپ تاون (UCT) آن را به “نحوه تشکیل گونه های دریایی” تشبیه می نماید.

ادرار انسان، شن نرم و باکتری هایی که آنزیم اوره را تولید می کنند در ساخت این قالب آجر نقش دارند. آنزیم اوره ترشح شده از باکتری سبب شروع واکنش شیمیایی و تولید کربنات کلسیم که جزء اصلی سیمان است می گردد. فرآیند سیمانی شدن سبب سخت شدن آجرها گشته و هرچه زمان ماند در قالب بیشتر باشد سختی آجر هم بیشتر می گردد.

دیلون راندال می افزاید “اگر آجری با درجه آهکی بیش از ۴۰ درصد مد نظر باشد این امر به آسانی با افزایش مدت زمان رشد باکتری ها محقق می گردد. هرچه به باکتری ها زمان بیشتری برای سیمانی کردن محیط داده شود، آجر تولیدی نیز از مقاومت بالاتری برخوردار خواهد شد”.

مصالح ساختمانی جدید

مقاله جدید ساختمانی

نتیجه این پژوهش برای تیم تحقیقاتی دانشگاه کیپ تاون که هدف شان تلاش برای به وجود آوردن آجرهایی کاملا بازیافت پذیر بود بسیار مهم بود. نیتروژن و پتاسیم به عنوان دو عنصر حیاطی در تولید انواع کود از محصولات جانبی پروسه تولید این آجر زیستی از ادرار می باشند.

به گفته دیلون راندال “قدم مهم بعدی بهینه کردن و سودآور ساختن روند تولید این آجر از ادرار انسان می باشد”. بدون شک تولید انبوه و صنعتی این آجر زیستی قدمی بسیار مهم در کاهش انتشار دی اکسید کربن در جو زمین خواهد بود.

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *