راهنمای انتخاب کاشی آشپزخانه

راهنمای انتخاب کاشی آشپزخانه

کاشی آشپزخانه

کاشی آشپزخانه یکی از پرکاربردترین المان های معماری و دکوراسیون داخلی محسوب می گردد. از آنجائیکه این کاشی ها عموما در فضای بین دو کابینت اجرا می شوند به کاشی های بین کابینتی نیز معروف هستند. کاشی بین کابینتی به تایل هایی اطلاق می گردد که در فضای بین دو کابینت نصب و کاربرد آن محافظت از دیوار در برابر رطوبت و چربی تولید شده در آشپزخانه است. امروزه از متریال های متنوعی مانند سنگ های طبیعی، سنگ های مصنوعی، دیوارپوش های پی وی سی و انواع سرامیک و کاشی به عنوان کاشی آشپزخانه (تایل بین کابینتی) استفاده می گردد. توجه به پارامترهایی چون ابعاد کاشی، لعاب کاشی، هارمونی بین کاشی و کابینت، قیمت کاشی به همراه قیمت نصب آن از مهمترین مواردی است که در انتخاب کاشی آشپزخانه (بین کابینت) نقش اساسی دارد.

کاشی آشپزخانه

انتخاب کاشی آشپزخانه

همانگونه که ذکر شد انتخاب کاشی آشپزخانه که در هماهنگی کامل با سایر متریال های آشپزخانه باشد تاثیر مستقیم و شگرفی در زیبایی معماری و دکوراسیون آشپزخانه ایفا می کند. در ذیل به مهمترین پارامترها در انتخاب کاشی بین کابینتی اشاره گردیده است.

ابعاد کاشی

به طور کلی در هنگام خرید کاشی و سرامیک می بایست به قضیه همپوشانی توجه نمود. انتخاب کاشی آشپزخانه با ابعادی که مضربی از اندازه فضای بین کابینت ها باشد سبب انتخاب بهینه کاشی و درنتیجه جلوگیری از لبه های اضافه در فضای بین کابینت ها می شود. به عنوان مثال اگر فضای بین دو کابینت ۶۰ سانتی متر باشد بهتر است در هنگام خرید کاشی از محصولی با حداقل یک ضلع مضرب ۵ سانتی متر استفاده گردد.

لعاب کاشی

یکی دیگر از نکات مهم در خرید کاشی و سرامیک توجه به نوع لعاب آن می باشد. به طورکلی کاشی ها دارای سطحی با دو نوع لعاب براق و مات می باشند. کاشی های لعاب براق دارای قدرت بازتاب نور بیشتر و نظافت آسان تر می باشند و از طرف دیگر کاشی های لعاب مات معمولا دارای سطحی زبرتر می باشند. به دلیل ویژگی های فیزیکی فوق، کاشی های مات به لحاظ بصری حس گرمی بیشتری را نسبت به کاشی های با لعاب براق به بیننده انتقال می دهند.

هارمونی بین کاشی و کابینت

بدون شک توجه به هارمونی بین کاشی و سرامیک انتخابی و کابینت از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال اگر کابینت ها دارای طراحی مینیمال هستند بهتر است از کاشی هایی ساده، بدون طرح و با رنگ های خنثی استفاده گردد. اگر کابینت ها دارای طراحی کلاسیک با جزئیات فراوان هستند بهتر است از کاشی های طرح دار با رنگ بندی های متنوع و همخوان با تم رنگی کابینت ها استفاده شود.

قیمت کاشی آشپزخانه

به طور کلی قیمت کاشی و سرامیک به عوامل مختلفی بستگی دارد. جنس کاشی، طرح و کیفیت تولید آن از کلیدی ترین موارد تاثیرگذار بر قیمت کاشی و سرامیک می باشد. مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت کاشی و سرامیک در ذیل آماده است.

  • کیفیت سطح رویه کاشی
  • کیفیت مواد خام اولیه داخلی کاشی
  • نوع رنگ به کار رفته در کاشی
  • پیچیدگی طرح و نقش های کاشی
  • ابعاد تایل های کاشی و سرامیک

قیمت نصب کاشی آشپزخانه

در هنگام خرید کاشی و سرامیک علاوه بر توجه به قیمت کاشی می بایست قیمت نصب کاشی را نیز مدنظر قرارداد. کاشی و سرامیک به عنوان یکی از پرتنوع ترین محصولات ساختمانی شناخته می شوند. به عنوان نمونه در نگاه اول ممکن است برخی از تایل های کاشی دارای قیمت کمتری باشند ولی به دلیل قیمت نصب بالاتر، قیمت تمام شده پروژه را افزایش می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن