عبدالعزیز فرمانفرمائیان

عبدالعزیز فرمانفرمائیان

عبدالعزیز فرمانفرمائیان متولد سال ۱۲۹۹ در میان اولین نسل از معماران تحصیل کرده ایرانی در فرانسه به شمار می رود. عبدالعزیز پس از طی دوران تحصیل خود در دانشکده بوزار پاریس (دانشکده هنرهاى زیبای پاریس) به ایران بازگشت و در ابتدا به طراحی منازل شخصی برای دوستان و آشنایان در گاراژ پدرش پرداخت. برای گذر از دوران سخت طراحی در گاراژ پدر، از دولت درخواست طراحی بناهای عمومی و دولتی را نمود. سپس با تاسیس دفتر مهندسین مشاور زمینه گرد هم آوردن معماران جوان ایرانی را فراهم نمود.

استاد عبدالعزیز فرمانفرمائیان در طی دوران فعالیت خود آثار ارزشمندی چون فرودگاه مهرآباد، استادیوم ورزشی آزادی، تهیه طرح جامع شهر تهران، برج های ونک پارک، برج های سامان، کاخ نیاوران، کاخ مادر سعدآباد، کاخ پرنس خالد (عربستان سعودی)، موزه فرش تهران، مسجد دانشگاه تهران، ساختمان بورس، ساختمان های شرکت نفت، طرح ساختمان راکتور اتمی دانشگاه تهران، دانشکده کشاورزی و دامپزشکی، طرح دانشگاه نیروی هوایی، ساختمان وزارت خانه های راه، کشاورزی و کار، هتل شمشک، بیمارستان دانشگاه اهواز، بیمارستان ارتش، ساختمان بانک اعتبارات ایران، بانک صادرات اصفهان، کارخانه دارو پخش، کارخانه ارج، شهرک مس سرچشمه کرمان، پاویون ایران در نمایشگاه بین المللی مونترال و بیش از یکصد ویلا و خانه شخصی را طراحی نمودند.

فرودگاه مهرآباد تهران

آثار معماری عبدالعزیز فرمانفرما

معماری استادیوم آزادی

معماری موزه فرش

گیتی اعتماد-معمار معروف- در بخشی از کتاب خاطرات خود می گوید: “بیش از هر چیز مدیریت فرمانفرمائیان در اداره کردن یک موسسه بزرگ که به قولی بیش از صد نفر همکار داشت برای من آموزنده و مهم بود. من نیز به طور تصادفی از وقتی که بسیار جوان بودم مسئولیت اداره بخش هایی از محل کارم را به عهده گرفتم. هنوز دانشجوی دانشگاه تهران بودم که بنا به پیشنهاد دکتر اعتصام به شرکت مشاور آنها رفتم و مسئول آتلیه شدم. من از همکارانم و کسان دیگری که با فرمانفرمائیان از نزدیک کار کرده بودند از راز و رمز موفقیت شرکت او کی پرسیدم. چون در این مورد کنجکاو بودم. آنچه از این طریق آوختم نکات زیر بوده است:

  • فرمانفرما به همکارانش می گفت دلم می خواهد نگران کار باشید (موضوعی که موجب حساسیت همکاران او می گردید).
  • به همکارانش توجه می کرد. از جمله فرهنگ و آداب همکاران خارجی خود، که در شادی و نگرانی آنها شریک می شد.
  • دست و دل بازی او نسبت به همکارانش (به موقع پاداش دهد یا حقوق مکفی برای آنها تامین کند).
  • نظارت کامل به همه پروژه هایی که به نام دفتر او تهیه و اجرا می شد. یعنی هم پروژه های معماری و هم شهرسازی می دید و آنها را اصلاح می کرد. هرچند از معماران و شهرسازان خبره ای استفاده می کرد و شخصا طراحی پروژه ها را ( جز در سال های اولیه کارش) انجام نمی داد.
  • شهامت او در انجام پروژه های بزرگ
  • اعتماد به اینکه مشاوران ایرانی می توانند همانند مشاوران خارجی پروژه های مختلف را در کشور ( و حتی خارج از کشور) انجام دهند.

بنابراین برای من توان فرمانفرما در اداره یک شرکت مهندسان مشاور بزرگ آموزنده تر از جاذبه تک تک پروژه هایش بود که البته هر کدام نکات آموزنده ای از نظر معماری و شهرسازی ارائه می دادند”.

همچنین استاد عبدالعزیز فرمانفرمائیان تدریس در دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران را عهده دار بودند. ایشان به عنوان بنیان گذار دفتر نظام مهندسی مشاور ایران همواره به عنوان پل ارتباطی بین معماران ایرانی و خارجی نقش برجسته ایفا می کردند. عبدالعزیز فرمانفرمائیان در طول حیاط پربار خود به عرضه و معرفی فناوری های پیشرفته و به روز در بلند مرتبه سازی نیز پرداختند. استاد فرمانفرمائیان در ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ در سن ۹۳ سالگی چشم از جهان فرو بست.

امتیاز کاربران: ۴٫۳ ( ۱ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *