مرکز فرهنگی حیدر علی اف

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

مرکز فرهنگی حیدر علی اف که امروزه به یکی از نمادهای بسیار زیبا در جمهوری آذربایجان ، با مساحتی بالغ بر ۵۷ هزار متر مربع، مجموعه ‌ای از ساختمان های طراحی شده توسط معمار فقید بریتانیایی عراقی زاها حدید می باشد. زاها حدید بیشتر به دلیل سبک منحنی ‌وار سیال خود در معماری که از ایجاد زوایای تیز خودداری می کند، شناخته شده است.

مرکز فرهنگی حیدر علی اف همانگونه که از نامش پیداست به افتخار حیدر علی اف، رهبر جمهوری آذربایجان در بین سال‌های ۱۹۶۹-۱۹۸۲ میلادی که رئیس جمهوری این کشور را از اکتبر ۱۹۹۳ تا اکتبر ۲۰۰۳ میلادی بر عهده داشت نامگذاری شده است. از جمله مهم ترین اهداف ساخت این مرکز فرهنگی، ساخت بنایی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی یک ملت که در گذشته ای نه چندان دور جزئی از شوروی سابق بودند بیان شده است.

مرکز حیدر علی اف در واقع شامل سه ساختمان، یک مرکز کنفرانس به همراه سالن اجتماعات و سالن های دیگر، یک موزه و یک کتابخانه است که از طریق فضای داخلی و فضای منحنی وار و سیال پوسته بیرونی که در سراسر ساختمان وجود دارد به هم متصل می‌شوند. همچنین این مجموعه دارای یک رستوران و پارکینگ می باشد. بازدیدکنندگان این ساختمان پس از عبور از یک پارک شیب دار که دارای مسیر زیگزاگی است به یک محوطه سنگفرش شده با مکعب‌های ساخته شده از بتن سفید می‌رسند.

میدان وسیع سایت این ساختمان به نقاط مختلف شهر باکو دسترسی دارد. معماری این ساختمان دارای هندسه ای مواج و سینوسی است که در کنار معماری تاریخی و خشک باکو که یادگار دوران شوروی است خودنمایی می کند. در جهت القای هرچه بیشتر معماری سیال و سینوسی این بنا، میدان از کف زمین به سمت مجموعه‌ای از چین‌خوردگی‌ها، موج‌ها و بازتاب‌ها خیز برمی‌دارد. این امر که به طور هوشمندانه ای به منظور به حداقل رساندن اختلافات بین معماری و توپوگرافی شهری ایجاد شده گویی سطح میدان را به چشم‌اندازی بدل کرده که به استقبال مهمان‌هایش می‌رود و آنها را به سمت خود راهنمایی می‌کند.

در ساخت مرکز حیدر علی اف از یک سازه بتنی و یک قاب فضایی ویژه استفاده شده است. پوسته ساختمان حیدر علی اف یکی از مهم ترین عناصری است که این پروژه معماری را تبدیل به یک اثر خاص کرده است. بتن مسلح به الیاف شیشه جی اف آر سی (GFRC) و فیبرهای پلی استری تقویت شده (GFRP) به عنوان روکش ایده آل برای این ساختمان انتخاب شده اند.

سازه مرکز حیدر علی اف

سازه فضاکار

سازه فضاکار حیدر علی اف

سازه مرکز حیدر علی اف

اسکلت ساختمان حیدر علی اف

سازه مجموعه حیدر علی اف

اجرای نمای جی اف آر سی

پوسته بتنی

پوسته بتنی ساختمان حیدر علی اف

جی اف آر سی

سازه مجموعه حیدر علی اف

آثار زاها حدید

سازه های معروف جهان

برترین سازه های معماری جهان

پروژه های معروف معماری

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

  • معمار: زاها حدید
  • زیربنا: ۵۷۵۱۹ مترمربع
  • زمین: ۱۰۱۸۰۰ مترمربع
  • محل پروژه: باکو، جمهوری آذربایجان
  • کارفرما: دولت جمهوری آذربایجان
  • همکاران طراحی: پاتریک شوماخر
  • مجری: سافت کایا بکیروگلو

امتیاز کاربران: ۴٫۶ ( ۱ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن