بررسی انواع سیستم های آشپزخانه

انواع آشپزخانه ها

بررسی انواع سیستم های آشپزخانه

امروزه آشپزخانه بیش از گذشته به بخش مهمی از خانه بدل شده است. این اتاق دیگر تنها مکانی برای تهیه غذا نیست و عملا از بسیاری جهات به مرکز خانه تبدیل شده است و به همین جهت از سوی طراحان داخلی “قلب خانه” لقب گرفته است. اعضای خانواده برای استراحت در آنجا جمع می شوند، تکالیف شان را انجام می دهند، از دوستان خود پذیرایی می کنند و دور یکدیگر غذا می خورند.

آشپزخانه ها در گذر زمان تغییرات زیادی نموده اند. به عنوان نمونه در گذشته برای سیستم کابینت تنها از فلز استفاده میشد که این امر سبب می گشت که کابینت در مجاورت مستقیم آب و رطوبت به سرعت زنگ زده و آسیب جدی ببیند. پس از چندی کابینت های فلزی جای خود را به کابینت ها با چوب طبیعی -که آنها نیز مقاومت چندانی دربرابر عوامل محیطی نداشتند- دادند. امروزه به علت فائق آمدن بر مسائل ذکر شده استفاده از کابینت های MDF متداول گشته است.

یکی دیگر از این تغییرات مهم در گذر زمان نحوه چیدمان کابینت ها می باشد. چیدمان کابینت ها خود تابعی از “مثلث کار آشپزخانه” که محل قرارگیری سه عنصر اصلی آشپزخانه که یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز را تعیین می کند می باشد. طراحی صحیح مثلث کار آشپزخانه سبب سهولت در انجام کارها بدون تداخل و از اصول استاندارد در چیدمان المان های آشپزخانه محسوب می گردد.

مثلث آشپزخانه

انواع سیستم های آشپزخانه

  • سیستم آشپزخانه راهرویی
  • سیستم آشپزخانه L شکل
  • سیستم آشپزخانه U شکل
  • سیستم آشپزخانه جزیره
  • سیستم آشپزخانه شبه جزیره
  • سیستم آشپزخانه تک دیواری

آشپزخانه های راهرویی

در آشپزخانه های راهرویی معمولا امکان اختصاص هر دو دیوار طولی به سیستم کابینت و مراکز اصلی یاد شده وجود دارد. و عموما دیوار طولی مجاور نقش محدود کننده فضا را دارد. نوع کوچکتر این نوع از آشپزخانه ها که به آشپزخانه مستطیلی کوچک نیز معروف است تنها امکان اختصاص یک دیوار طولی به سیستم کابینت و مراکز اصلی وجود دارد.

آشپزخانه راهرویی

محاسن آشپزخانه راهرویی

این نوع از آشپزخانه فضای بسیار خوبی برای ذخیره سازی دارند که این امر به علت امکان جاسازی تعداد زیاد کابینت ها در آنها به وجود می آید. گردش کار را در زمان آشپزی در آنها آسان بوده و امکان گردآوری تمامی ملزومات آشپزخانه در یک فضای کوچک به آسانی فراهم می گردد.

معایب آشپزخانه راهرویی

این نوع از آشپزخانه ها ممکن است در برخی موارد سبب کوچکتر نشان دادن فضا از لحاظ بصری گردند. با این حال اضافه کردن المان هایی مانند یک کنج برای صبحانه می تواند تا حد زیادی این فضا را تغییر دهد.

آشپزخانه های L شکل

در  آشپزخانه های L شکل یک عرض و یک طول به سیستم کابینت و مراکز پخت و پز اختصاص می یابد. در این نقشه نیز ایجاد مثلث کاری عملی است. این مدل از آشپزخانه ها زمانیکه قرار است یک بخش از خانه به بخش دیگری از متصل شود به بهترین نحو عمل می کند. به عنوان مثال اگر قرار است آشپزخانه به یک اتاق نشیمن متصل شود طرح اشپزخانه ال شکل می تواند راه حل بسیار عالی برای طراحی به حساب آید.

 

آشپزخانه L شکل

آشپزخانه ال

محاسن آشپزخانه های L شکل

آشپزخانه های L شکل برای فضاهای گوشه بسیار کارآمد بوده و می تواند برای هر اندازه ای طراحی شود. استفاده از این مدل آشپزخانه سبب کاهش ترافیک و اختلال در رفت و آمد های مکرر بوده و می تواند طرح ایده آلی برای آشپزخانه های محل کار به حساب آید.

معایب آشپزخانه های L شکل

استفاده از آشپزخانه های L شکل برای محیط های بزرگ کارآمدی کمتری دارد. در این طرح بهتر است لوازم برقی آشپزخانه  خارج از این فضا تعبیه شوند تا هیچگونه مزاحمتی برای پخت و پز ایجاد نکنند.

آشپزخانه های U شکل

آشپزخانه های U شکل ایده آل ترین فرم را برای مثلث آشپزخانه فراهم می آورند به این ترتیب که هر راس مثلث به راحتی می تواند در یک سمت از آن واقع شود. در صورتی که فواصل این سه راس باهم یکسان باشند مثلث متساوی الاضلاعی ایجاد می شود که سبب حرکت و دسترسی بسیار آسان افراد ما بین سه مرکز اصلی می گردد. اکثر استاندارد های توصیه شده حداکثر محیط  مثلث برای آشپزخانه های U شکل کوچک را هفت و برای آشپزخانه های بزرگ هشت متر توصیه می نمایند.

آشپزخانه یو شکل

انواع آشپزخانه

آشپزخانه U شکل

محاسن آشپزخانه های U شکل

این مدل برای تمامی آشپزخانه ها با سایز های مختلف کارآمد است. آشپزخانه های U شکل به راحتی می توانند فضای آشپزخانه را به چندین قسمت تقسیم نموده و مانع از ایجاد ترافیک و اختلال در نقطه ای از آشپزخانه شوند. امکان اختصاص فضای وسیعی برای ذخیره سازی وسایل و همچنین طراحی بیش از یک پنجره از دیگر مزایای این آشپزخانه ها می باشد.

معایب آشپزخانه های U شکل

کابینت های گوشه در آشپزخانه های U شکل به سختی در دسترس قرار می گیرند. استفاده از آشپزخانه های U شکل برای فضاهای بزرگ مناسب نمی باشد و معمولا در این موارد استفاده از مدل جزیره به عنوان جایگزین پیشنهاد می گردد.

آشپزخانه های جزیره

جزیره آشپزخانه یک پیشخوان مستقل می باشد که جدا از دیگر کابینت‌ ها و پیشخوان‌ها در وسط فضای آشپزخانه قرار می‌گیرد. در صورت باز شدن این مدل از آشپزخانه به فضای نهارخوری یا نشیمن جلوه ای خارق العاده به خانه می بخشد. استفاده از یک جزیره متحرک امکان به وجود آوردن آشپزخانه جزیره در محیط های کوچکتر را نیز فراهم می کند.

آشپزخانه جزیرهآشپزخانه جزیره ای

دکوراسیون آشپزخانه

محاسن آشپزخانه های جزیره

این طرح در مقایسه با دیگر طرح ها فضای زیادی را برای معاشرت افراد در محیط آشپزخانه  فراهم می آورد. جزیره در واقع یک پیشخوان اضافی برای وسیله‌ ها و ملزومات آشپزخانه به وجود می آورد. با اضافه کردن اجاق گاز، سینک ظرف‌شویی و صندلی به یک جزیره، این پیشخوان به تنهایی به مرکز اکثر فعالیت‌ های آشپزخانه با امکان دسترسی آسان به سایر نقاط آشپزخانه مبدل می‌شود.

معایب آشپزخانه های جزیره

آشپزخانه های جزیره گزینه مناسبی برای فضاهای کوچک نمی باشند. هزینه های بالای تعمیرات و بازسازی از دیگر نقاط منفی استفاده از این مدل آشپزخانه به حساب می آید.

آشپزخانه های شبه جزیره

آشپزخانه شبه جزیره اساسا یک جزیره است که به قسمتی از دیوار یا قسمتی از کابینت ها چسبیده است. شبه جزیره ها می توانند به عنوان میز غذاخوری اضافی یا فضایی برای ذخیره سازی مورد استفاده قرار گیرند. این آشپزخانه کابینت های بیشتری را بدون اضافه کردن یک دیوار ایجاد میکند و راه حل خوبی برای آشپزخانه هایی است که فضایی برای ساختن دیوار اضافی ندارند. این طرح این امکان را به شما می دهد تا هر قدر که میخواهید طول اشپزخانه را افزایش دهید.

آشپزخانه شبه جزیره

محاسن آشپزخانه های شبه جزیره

آشپزخانه های شبه جزیره طرحی ایده ال برای پلان های باز با فضای مستطیل شکل می باشند. شبه جزیره ها به راحتی می توانند آشپزخانه را به چندین قسمت تقسیم کرده و سبب آسان تر شدن تردد می گردند.

معایب آشپزخانه های شبه جزیره

شبه جزیره برای هر آشپزخانه ای کارآمد نبوده و برای فضا هایی با طرح بزرگ و باز بسیار مناسب می باشد . آشپزخانه های شبه جزیره کابینت های بالا سری کمتری را در بر می گیرند.

آشپزخانه های دیواری

آشپزخانه های دیواری ایده آل ترین گزینه برای خانه های کوچک آپارتمانی می باشد که به راحتی می تواند یک آشپزخانه تنگ و اغلب ناکارامد را به فضایی که آشپزی در آن لذت بخش باشد تبدیل نماید. توصیه می شود از رنگ های طیف روشن برای دکوراسیون آشپزخانه های دیواری استفاده شده از به کارگیری تضاد ها و بافت های خشن اجتناب گردد.

آشپزخانه دیواری

تجهیزات آشپزخانه

محاسن آشپزخانه های دیواری

آشپزخانه های دیواری به خوبی با تنظیمات پلان باز سازگاری دارند و گزینه ای ایده آل برای ویلاها و آپارتمان های کوچک می باشند.

معایب آشپزخانه های دیواری

فضای ذخیره سازی در آشپزخانه های دیواری کم بوده و بهتر است برای دراختیار داشتن فضای بیشتری در آشپزخانه از وسایل برقی ترکیبی استفاده گردد.

امتیاز کاربران: ۴ ( ۱ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *