نگاهی به معماری بیمارستان پارس رشت

نگاهی به معماری بیمارستان پارس رشت

در نوشته پیش رو به اختصار به بررسی معماری بیمارستان پارس رشت و ویژگی های منحصر به فرد آن پرداخته ایم. معماری بیمارستان در طبقه همکف شامل فضایی گسترده متشکل از فضاهای تشخیصی، بخش های اورژانس و کلینیک سرپایی می باشد که به صورت عمودی و افقی از طریق اتریومی با نمایی شفاف به قسمت های دیگر متصل می شود. وجود این اتریوم (تالار) نقش اساسی­ در ادغام و به هم رسانی بخش های مختلف ساختمان و تبدیل آن به یک نهاد واحد ایفا می کند. این اتریوم همچنین به عنوان یک مسیر داخلی نیز عمل می نماید که سلسله مراتبی را بین بخش های عمومی و خصوصی ایجاد و باعث ارتباط آنها با یکدیگر می شود. از نقطه نظر مصرف انرژی نیز این فضا روشنایی خود را با استفاده بهینه از نور روز و در نتیجه استفاده کمتر از انرژی برق ایجاد می کند.

برای تسهیل کردن عبور و مرور مستمر کاربران بخش های درمانی در تمام قسمت های ساختمان، مسیری تعبیه شده است که هیچ گونه جداسازی را بین مناطق حفاظت شده و حفاظت نشده آن ایجاد نمی کند. معماری داخلی این بیمارستان بر خلاف دیگر مراکز بهداشتی معمولی، دارای فضاهای سرشار از نور طبیعی خورشید می باشد که استفاده ویژه از رنگ ها در معماری داخلی آن نیز، استفاده کارآمد از نور روز را در فضاهایی داخلی افزایش داده است.

در طراحی بیمارستان پارس رشت سه ورودی اصلی در نظر گرفته شده است. ورودی اصلی بیمارستان که در سمت جنوبی آن واقع شده است، ورودی اورژانس که در سمت شرقی بیمارستان قرار دارد و در نهایت یک سکوی فرود هلی کوپتر که در پشت بام قرار گرفته است سه ورودی اصلی این بیمارستان را تشکیل می دهند. تمام این سه ورودی به تالار میانی بیمارستان (اتریوم) که در حقیقت پل ارتباطی و دسترسی به تمام قسمت های ساختمان است ختم می شوند.

از آنجائیکه طراحی خاص نمای بیمارستان القا کنندگی حس آرامش و اعتماد دارد، این امر به نوبه خود تاثیر زیادی در جلب نظر مراجعین و احساس اعتماد آنها به این مکان را ایفا کرده است. بخش شمال غربی این بیمارستان برای توسعه احتمالی آن در آینده در نظر گرفته شده است.

بیمارستان پارس رشت

معماری بیمارستان پارس رشت

نمای لوور

نمای لوور ساختمان

سنگ تراورتن نما

نمای سنگ

نمای بیمارستان پارس رشت

عکس های بیمارستان پارس رشت

rasht pars hospital

طراحی نورگیر

بیمارستان پارس گیلان

معماری داخلی بیمارستان

معماری داخلی بیمارستان

معماری داخلی بیمارستان پارس رشت

بررسی بیمارستان پارس رشت

طراحی داخلی

معماری مدرن ایران

معماری داخلی مدرن

طراحی اتاق بیمارستان

بیمارستان پارس رشت

معماری اتاق بیمارستان

طراحی فضاهای داخلی

نمای ساختمان مدرن ایرانی

نمای مدرن ساختمان

نمای بیمارستان

 

نقشه سه بعدی بیمارستان پارس رشت

بیمارستان پارس گیلاننقشه لنداسکیپ بیمارستان

امتیاز کاربران: ۴٫۰۵ ( ۲ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن