معماری ساختمان کارخانه توسن تجهیز

معماری ساختمان کارخانه توسن تجهیز

توسن تجهیز شرکت تولید کننده دستگاه های ضدعفونی کننده تجهیزات بیمارستانی است که پس از بیش از یک دهه فعالیت تصمیم به احداث و انتقال کارگاه تولیدی و ساختمان اداری به پارک فن آوری پردیس می نماید. قطعه زمینی ۵۰۰ متری که فونداسیون موجود داشت به این شرکت تحویل داده شد. اولین چالش پیش روی طراحان، محدودیت پایین ترین تراز موجود بود که با توجه به محدوده ارتفاعی و ضوابط ویژه پارک فن آوری میبایست دو تراز زیرین و سه تراز روی زمین، به گونه ای طراحی میشد که پاسخگوی نیاز های کارفرما باشد.

کاربری طبقات ساختمان

با توجه به برنامه فیزیکی، طبقه منفی ۲ به انبار، سالن غذاخوری، نمازخانه، اتاق نگهبان، تاسیسات و رختکن پرسنل تولیدی اختصاص داده شد. طبقه منفی ۱ به پارکینگ، طبقه همکف به تولید و طبقه اول و دوم به شوروم، اتاق های اداری- مهندسی و ریاست تخصیص داده شد.

ساختمان کارخانه توسن تجهیز

معماری معاصر ایران

tosan tajhiz

ساختمان های مدرن ایران

معماری صنعتی ایران

طراحی معماری

در طراحی معماری این ساختمان، با توجه به تولیدات خاص و های تک این شرکت، نمایش فرآیند تولید دستگاه میتوانست یک ارزش بصری خاص برای ساختمان کارخانه توسن تجهیز ایجاد کند. علاوه بر این شوروم نیز میتوانست کاملا در دید ناظران عبوری از بیرون باشد و ساختمان به نوعی معرف کلیه فعالیت های شرکت باشد. همچنین، هم نشینی متراکم قطعات کنار هم در پارک فن آوری پردیس، مطلوب طراحان نبود و یک ساختمان شفاف، فضای بیشتری را به لحاظ بصری میان همجواری ها به وجود می آورد.

محدودیت های کارفرما

کارفرما زمان محدودی برای ساخت داشت و با توجه به زمان بر بودن و هزینه تخریب، فونداسیون موجود می بایست حفظ میشد. با توجه به محدودیت ارتفاعی بر اساس ضوابط پارک (ده و نیم متر) و محدودیت اجباری از زیرزمین به علت فونداسیون موجود، فضاهای مختلف بر اساس نیاز ارتفاعی، میزان اهمیت و سطح استفاده بر روی هم قرار گرفته اند.

معماری مدرن ایران

بررسی معماری مدرن ایران

توسن تجهیز

معماری مدرن ایران

معماری داخلی

iran modern architecture

ویژگی های معماری:

برای تامین سطوح مجاز ساخت، بازشو های متعدد در طبقات به گونه ای لحاظ شد که از فضاهای مختلف در تراز های مختلف، دیدهای متنوعی به سایر فضاها وجود داشته باشد. برای تامین ارتفاع بلند مورد نیاز کارگاه تولیدی، یک بازشو، بالای سر کارگاه لحاظ شده است. از سوی دیگر این بازشو های عمودی در ترکیب با فضای شوروم در تراز میانی یک حرکت خالی را در توده بسته حجم شکل داده است. جدا از این، جانمایی بازشو ها در موقعیت متفاوت پلان، سبب ایجاد دید متنوع داخلی گردیده است.
با توجه به موارد فوق ساختمان کارخانه توسن تجهیز در ارتباط حداکثری با محیط اطراف در نظر گرفته شد به گونه ای که پروژه از درون توسعه و به نمای ساختمان رسید. جداره شفاف نما هم تنها برای نمایش عنوان امتداد فضای داخلی و مقطع با فضای بیرون در نظر گرفته شد. حرکت بازشو های عمودی در ارتباط با فضای باز شوروم در پشت نمای شفاف شیشه ای کالبد بسته ساختمان را گشوده است و یکی از مقاطع پروژه در نمای ساختمان منعکس شده است. همچنین لوور های عمودی جهت کنترل نور در بخش تولید لحاظ شده اند. علت عدم انتخاب لوور افقی به علت خاک گیری زیاد بوده است.

کارخانه توسن تجهیز

پلان مدرن

پلان ساختمان توسن تجهیز

پلان کارخانه توسن تجهیز

مزایای طراحی:

  • پاسخگویی به محدودیت های موجود در سایت از قبیل فونداسیون موجود و تراز ارتفاعی الزامی در پارک فن آوری
  • چیدمان فضاها در ترازهای متفاوت برای پاسخگویی به نیاز کارفرما در فضاهای مختلف به لحاظ میزان و سطح استفاده
  • عدم ایجاد یک فرم بسته با توجه با فاصله کم قطعات هم جوار در پارک فن آوری پردیس و ایجاد یک حجم شفاف
  • ایجاد یک حجم شفاف و نورگیری حداکثری و کاهش نیاز به نور مصنوعی در طول روز
  • توسعه فضایی از درون و شکل دادن به کالبد ساختمان

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن