خانه آبشار اثر فرانک لوید رایت

خانه آبشار/ پنسیلوانیا/ آمریکا/ 1939

خانه آبشار اثر فرانک لوید رایت

خانه آبشار از مشهورترین آثار معمار شهیر فرانک لوید رایت (Frank Lloyd Wright) می باشد. در نوشته پیش رو به اختصار به بررسی این سازه زیبا می پردازیم. از ویژگی های بارز کارهای رایت می توان به برقراری هماهنگی و توازن بین عادت‌های انسانی و طبیعت که بعدها به “معماری ارگانیک” مشهور شد اشاره نمود.

خانه آبشار چنان در مکان طبیعی خود ریشه دوانده که به ساکنانش اجازه می دهد در دل طبیعت حس درخانه بودن را تجربه کنند. در این بنای خارق العاده عرصه طبیعی به یک مکان به یادماندنی تبدیل شده و درهم آمیختگی بی نظیر طبیعت و معماری به کار رفته در این بنا سبب خلق اثری جهانی و کم نظیر شده است.

فرانک لوید رایت

با قدم زدن در طول رودخانه و با عبور از یک پل، خانه برای نخستین بار در هیئت مجموعه ای از صفحات افقی در هم تنیده و بدون تکیه گاهی مشهود به نظر می رسد که در فراز رودخانه و در میان انبوه درختان معلق شده است. لایه های افقی صخره های حاشیه رودخانه به گونه ای دقیقا مشابه در دیوارهای سنگی این ساختمان تکرار شده و تراس های آن نیز از دل این دیوارهای سنگی بیرون زده و به صورت کنسول برفراز رودخانه قرار گرفته اند.

خانه آبشار

در قسمت ورودی با بالا رفتن از سه پله سنگی، وارد اتاق نشیمن می شویم که در تمامی جهات به منظره ی بیرونی که از درختان تنومند تشکیل شده باز می گردد. در ادامه یک در شیشه ای به تراسی معلق بر فراز آبشار گشوده شده و با اینکه آبشار دیده نمی شود ولی صدای آن حس معلق بودن برفراز آنرا به بازدیدکننده القا می کند.

داخل خانه آبشار

در سمتی دیگر از اتاق نشیمن، پله های بتنی معلقی ما را به وسط رودخانه می رسانند. با ایستادن بر پایین ترین پله تنها چند اینچ از آب فاصله خواهید داشت.

خانه آبشار

معماری معاصر

در طبقه بالا، اتاق خواب اصلی به تراسی باز می شود که مساحت آن از خود اتاق بزرگتر است و دیدی عالی از منظره اطراف را ممکن می سازد. خانه آبشار با وجود حالت شناور خود، در میان درختان و در بستر صخره ای زمین ریشه دوانده است و سازه ای استوار و پابرجا را بر فراز رودخانه شکل می دهد.

فرانک لوید رایت

پلان خانه آبشار

پلان معماری خانه آبشار

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن